Niektórzy z nas mają naturalnie jasne żeby. Ja niestety do nich nie nalezę. Moja kość jest żółtawa. Nie znaczy to jednak, że tak musi zostać. Omijając czerwone wino, kawę i herbatę oraz soki i owoce, które powodują przebarwienia też na dłuższą metę nie wiele zdziałamy. Specjalistyczne zabiegi wybielania w gabinecie stomatologicznym są popularne jednak kosztowne i nie dla każdego. Czasami może być to bolesne szczególnie gdy mamy wrażliwe zęby. Dziś przedstawię Wam kilka produktów do wybielania zębów, które możecie zastosować w domu.
![]() |
Źródło: 'https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/zdrowe-zęby-kobieta_1007674.htm' |
Pasty wybielające. To najpopularniejsza metoda minimalizowania przebarwień wywołanych paleniem tytoniu i piciem barwionych napoi. Zawierają one środki ścierające, które podczas szczotkowania zębów działają niczym peeling. Usuwają osady. Pasty wybielającenie powinny być stosowane cały czas. Po jednej tubce powinniśmy zrobić sobie przerwę i sięgnąć po inny, delikatniejszy rodzaj pasty np. po ziołową czy przeciwpróchniczą ze względu na bardzo silne działanie oczyszczające past wybielających na bazie krzemionki.
Proszek węglowy. Każdy z nas ma go na pewno w domu. Węgiel zażywa się przy alergiach a także problemach z układem pokarmowym – leczy zatrucia. Ostatnio jest bardzo popularną metodą domowego wybielania zębów. Zapobiega rozwojowi szkodliwych bakterii dzięki czemu może zastąpić pastę lub być stosowany niezależnie od niej. Przeglądając internet można trafić na dzieciątka metamorfoz uśmiechu po tego rodzaju wybielaniu. Współczynnik ścierający węgla aktywnego jest niższy od większości dostępnych na rynku past wybielających. Usuwa nalot z zębów ale nie ingeruje w szkliwo.
Nakładki+ żele. Reklamowane są jako produkty dające natychmiastowe działanie, które z każdym kolejnym dniem się pogłębia. Ich formuła oparta jest o kwasy PAP, które usuwają nawet głębokie przebarwienia. Dodatkowo hamuje wzrost bakterii w jamie ustnej i zmniejsza ryzyko odkładania się płytki nazębnej oraz kamienia. Na gotowe nakładki aplikuje się żel i w zależności od producenta trzyma na zębach 20-30 minut. Po zdjęciu przez kolejne pół godziny należy powstrzymać się od jedzenia i picia. Ten rodzaj wybielania działa najbardziej agresywnie dlatego warto połączyć go razem ze stosowaniem past na nadwrażliwość.
Śnieżnobiały uśmiech zazwyczaj nie pojawi się natychmiast. Szczególnie domowe kuracje wymagają cierpliwości i systematyczności. Osiągnięty efekt to sprawa indywidualna. Jestem ciekawa jakie są Wasze doświadczenia i czy korzystałyście z którejś z wymienionych metod wybielania zębów?