Witajcie, nie dawno poznaliście pierwszą trójkę moich ulubionych olejków eterycznych z Optima Plus, w które się ostatnio zaopatrzyłam. Dziś będzie o tych, które nie pachną już tak przyjemnie za to mają szerokie zastosowanie terapeutyczne. Zapraszam.
Olejek miętowy pochodzi z Chin. Jest baaardzo skoncentrowany jak większość zapachów z Optima Plus. Wąchając go z buteleczki czuję świeżość i udrożnienie nosa. Bardziej niż z herbatką miętową kojarzy mi się z kroplami na żołądek :/ Ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, pobudzające. Można go stosować dla złagodzenia objawów migreny i bólów głowy, w stanach apatii i umysłowego zmęczenia, pomocniczo przy przeziębieniach i grypie, przy podrażnieniach i stanach zapalnych skóry. Wykorzystam go pewnie w nawilżaczu powietrza lub kominku jeśli złapie mnie jakieś przeziębienie lub ból głowy.
Olejek świerkowy pochodzi z Chin. Niestety nie jest tak intensywny jak miętowy ale na pewno znacznie przyjemniejszy. Pachnie lasem. Na pewno będę korzystała z niego w okresie świątecznym aby podbić zapach świeżej choinki. Ma właściwości uspokajające i kojące, antyseptyczne, przeciwbólowe oraz wykrztuśne. Polecany jest do stosowania w stanach nadmiernego pobudzenia emocjonalnego, przy przeziębieniu i stanach podgorączkowych, w infekcjach górnych dróg oddechowych. Szczególnie wiosną mam problemy z zatokami. Wspomogę się tym olejkiem robiąc parówki.
Olejek melisowy w ogóle melisy nie przypomina. Jego skład jest dość długi, zawiera kilka elementów. Tak jak pozostałe olejki pochodzi z Chin. Zapach jest słaby kwiatowo- owocowy, można powiedzieć, że słodki, z wyraźnymi ziołowymi nutami. Nie jest najprzyjemniejszy. Ma właściwości lecznicze, uspokajające i kojące, antyseptyczne, przeciwbólowe. Warto go zastosować w stanach napięć nerwowych, przy bezsenności dla złagodzenia objawów menopauzy i bólów miesiączkowych, po ukąszeniach owadów.
Olejki eteryczne mają za zadanie nie tylko przyjemnie pachnieć ale przede wszystkim wspomagać podczas choroby czy gorszego samopoczucia. Aromaterapia jest jedną z gałęzi naturalnej medycyny. Moim ulubionym sposobem na wykorzystanie olejków jest wlanie kilku kropel do nawilżacza powietrza. Można z nich korzystać również przy kąpieli, w kominku zapachowym czy użyć do masażu. Jak Wy je wykorzystujecie?