Okres dojrzewania wiąże się z wieloma problemami. Buzujące hormony, presja otoczenia, mediów i rówieśników może zaburzyć poczucie własnej wartości. W czasach gdy ja chodziłam do podstawówki myślę, że skala problemu była znacznie mniejsza. Obecnie aż 81% dziewczynek w Polsce nie ma wysokiej samooceny. Dlatego od tego roku w Polsce ruszył program Dove Self-Esteem, który został objęty honorowym Patronatem Rzecznika Praw Dziecka.
Dziewczęta, piękno i pewność siebie - polska edycja globalnego badania
Az 81% dziewcząt w Polsce nie ma wysokiej samooceny, a to właśnie pewność siebie ma bezpośredni wpływ na dziewczyny i wykorzystanie przez nich w pełni swojego potencjału, z konsekwencjami na poziomie osobistym, relacji międzyludzkich i społecznym.
Kiedy dziewczęta nie czują się dobrze we własnym ciele – 8 na 10 z nich nie angażuje się społecznie, a aż 78% cierpi na zaburzenia odżywiania lub w inny sposób naraża swoje zdrowie. 9 na 10 z nich nie będzie w przyszłości asertywne i nie będzie umiało obronić swoich decyzji.
Dziewczęta kładą duży nacisk na znaczenie piękna w życiu, co sprawia, ze brak pozytywnej samooceny i pewności siebie jest znaczącym problemem. Badanie pokazuje również wzrost świadomości dziewcząt na temat roli, jaka media i media społecznościowe odgrywają w kształtowaniu norm piękna.
57 % dziewcząt otrzymuje więcej komplementów/komentarzy na temat tego, jak wyglądają, niż na temat ich wysiłków, dokonań i zasług. Ten sam procent uważa, ze w dzisiejszym społeczeństwie kluczowe jest spełnienie pewnych standardów urody.
4 na 10 z nich uważa, ze media społecznościowe zwiększają presje, aby ludzie wyglądali w określony sposób i aż 7 na 10 uważa, ze media i reklama wyznaczają nierealistyczne standardy piękna, których większość nigdy nie osiągnie.
Kampania kierowana jest głównie do szkół, które mogą się zgłaszać online. Ciekawe warsztaty będzie prowadziła m.in. Maria Rotkiel - psycholog, terapeutkę rodzinną, trenerkę rozwoju osobistego. Są one bezpłatne.