Joanna Racewicz to polska dziennikarka i prezenterka telewizyjna, której mąż- oficer BORu zginął w katastrofie smoleńskiej. Ta tragedia nadal jest żywa w wielu z nas. Dziś przychodzę do was z recenzją książki Pani Joanny- Poczekalnia.13 rozmów o pandemii, która pojawiła się w tym roku dzięki wydawnictwu RM.
Książka składa się z wywiadów z 13 osobami znanymi ze świata kultury, sztuki ale nie tylko. Otwiera ją Pani Ewa Błaszczyk. Osoba niezwykle zapracowana, podróżująca po świecie z teatrem a także prowadząca fundację Akogo. Co myślała o pandemii gdy ta się zaczęła? Jak ją przetrwała? M.in. tego dowiecie się z rozmowy. Robert Rutkowski, psychoterapeuta uzależnień opowiada o tym jak przeszedł Covid. Podobnie Rafał Olbiński- artysta, ilustrator choć obie historie są zupełnie inne. Dorota Zawadzka- znana superniania, psycholożka rozwojowa i doradczyni rodzinna objaśnia pandemię z punktu widzenia dzieci i nastolatków, jej wpływu na edukację, relacje z rodzicami podczas siedzenia w czterech ścianach. Każda z rozmów jest bardzo ciekawa i zupełnie inna. Goście opowiadają o tym jak poradzili sobie z SARS-CoV-2, jak wirus wpłynął na ich życie zawodowe, towarzyskie, rodzinne. Jak znosili powszechną, społeczną izolację, jak przeszli zarażenie.
Poczekalnia.13 rozmów o pandemii nie jest pierwszą książką Pani Joanny. Wcześniej wydała 12 rozmów o miłości i 12 rozmów o pamięci, które z pewnością w przyszłości przeczytam. Każdy z wywiadów czyta się jak rozmowę ze znajomymi. Wszystkie pytania są zadane naturalne a odpowiedzi często bardzo ciekawe. Dzięki tej pozycji poznałam bliżej siostrę Małgorzatę Chmielewską, o której nigdy wcześniej nie słyszałam a teraz śledzę informację o niej. To wyjątkowa osoba, m.in. przełożona Fundacji „Domy Wspólnoty Chleb Życia”. Każdy z Gości tej książki pokazuje zupełnie inne oblicze pandemii na swoim przykładzie.